DataBoss Hakkında

DataBoss, geleceğimizi şekillendiren yapay zekâ ve büyük veri konularında, dünya ile yarışan teknolojiler geliştiren ve çözümler ortaya koyan bir yüksek teknoloji şirketidir. Aynı zamanda T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığına ait SSTEK A.Ş.nin bir iştirakidir.

Misyon

Ülkemizin, başta savunma sanayii olmak üzere, Yapay Zekâ ve Büyük Veri teknoloji alanlarındaki her türlü ihtiyacı için dünya ile rekabet edebileceği kalitede yerli ve milli çözümler üretmek.

Vizyon

Ülkemizin en önde gelen Yapay Zekâ ve Büyük Veri teknoloji merkezi haline gelmek ve geliştirdiğimiz ürünleri, yüksek katma değerle ihraç ederek ülkemizin başlıca teknoloji ihracatçılarından birisi olmak.

kurucumuz

KURUCUMUZ

Prof. Dr. Süleyman Serdar KOZAT

DataBoss’un kurucusu ve Genel Müdürü olan Prof. Dr. Süleyman Serdar Kozat, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün bir öğretim üyesidir.

Otomatik öğrenme, büyük veri ve anomali tespit sistemleri alanlarında çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Kozat, doktorasını 2004’te Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Microsoft ve IBM’de araştırmacılık, Koç Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Prof. Dr. Kozat, Microsoft ve IBM’deki çalışmaları sırasında alınan birçok patente sahiptir. Hakemli ve yüksek etkiye sahip akademik dergilerde ve konferans bildiri kitaplarında yayınlanmış, 200’ün üzerinde makalenini ve teknik raporun yazarları arasındadır.

IBM Araştırmacı Öğretim Üyesi Ödülü, Parlar Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü, TÜBA-GEBİP Ödülü ve TÜBİTAK Kariyer Ödülü sahibidir.

Gerçek Hayatta Sonuç Veren Çözümler Geliştiriyoruz

Dünya genelinde sıcak ve ilgi çeken bir konu olan yapay zekâ ve büyük veri üzerinde çalışan çok sayıda araştırmacı, kurum ve kuruluş var. Bu alanlarda, gerçek hayat koşullarında çalışan çözümler ortaya koymak ise hala kolay değil. Teoride, kâğıt üzerinde ya da laboratuvar ortamında çok iyi sonuçlar veren birçok ürün, sahada, beklenen performansın çok daha altında kalıyor. DataBoss olarak bizim farkımız ise gerçek hayatta sonuç veren çözümleri ortaya koyabilmemiz.

BizKimiz_OFIS_1230x960_01
BizKimiz_OFIS_1230x960_02

Karar Destek Sistemlerinden Karar Verici Sistemlere Doğru

Üzerinde çalıştığımız çözümlerin birçoğu; girdilerin yoğunluğu, karmaşıklığı ve kalitesi gibi etmenler nedeniyle zorlu problemleri içeriyor. Yapay Zekâ konusunda giderek artan beklentiler neticesinde artık karar destek sistemlerinden ziyade tam olarak ihtiyacı karşılayan ve en doğru kararı zamanında verebilen çözümler üretmemiz gerekiyor. Geliştirdiğimiz çözümler ile eldeki verileri en iyi şekilde işleyerek karar seviyesinde güvenilir sonuçlar elde ediyor ve bunları son kullanıcıya sunuyoruz.

Projelerde, Vakit Kaybetmeden Doğru Çözüme Ulaşıyoruz

Yapay zekâ ve büyük veri ile ilgili birçok uygulama, hem kullanıcıları hem de geliştiricileri için ilkleri barındırıyor. Kullanıcı beklentilerinin yüksek, geliştirme risklerinin de büyük olduğu bu ortamda, kullanıma girecek çözümleri geliştirmek, aslında hiç kolay değil. Buna rağmen DataBoss olarak en zorlu projeleri, her seferinde hızlı bir şekilde sonuçlandırmayı başarıyoruz. Akademik literatüre hakimiyetimiz sayesinde çoğu durumda deneme-yanılma yapma ihtiyacı duymadan, bizi doğrudan çözüme ulaştıracak yolda hızla ilerliyoruz. Bunu; proje ve geliştirme takımlarımızı destekleyen Ar-Ge ekibimiz ve alanında en iyilerden oluşan güçlü akademik danışmanlarımız sayesinde başarıyoruz. Kullanıcılarımız, en zorlu problemleri, en hızlı şekilde çözüme kavuşturma konusunda bize güveniyorlar ve her seferinde çıtayı daha da yükseğe taşıyan fikirlerle kapımızı çalıyorlar.

BizKimiz_OFIS_1230x960_03
BizKimiz_OFIS_1230x960_04

Bir Sonraki Adım: Dünyada Ses Getirecek Çözümler

Bir yandan ürün ve çözüm ailemizi, yeni üyelerle geliştirmeye devam ederken, bir yandan da uluslararası arenada, çeşitli iş birliği modelleri ile hayata geçecek çalışmalar yürütüyoruz. Kabiliyetlerimiz, ürünlerimiz ve çözümlerimiz, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin ilgisini çekiyor. Yeni projeler başlatma, ürünler geliştirme ve ortak çalışmalar yürütmek üzere adımlar atıyoruz. Yapay zekâ ve büyük veri teknolojilerini kullanarak başarabileceklerimiz konusunda vizyonumuz çok geniş ve hedeflerimiz çok büyük. Dünya üzerinde ses getirecek çözümleri, kısa zamanda ortaya çıkartabilecek; teknolojiye, ekibe ve fikirlere sahip olduğumuzu biliyoruz.

Tarihçemiz

DataBoss, Prof. Dr. Süleyman Serdar Kozat tarafından, Ankara’da kuruldu.

DataBoss, yazılım geliştirme altyapısını ve yazılım geliştirme ekibini kurarak faaliyetlerine Bilkent Cyberpark’ta başladı.

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 10 kişiye ulaştı.

DataBoss, ihtiyaçlara göre uyarlanabilir, jenerik (generic) bir Büyük Veri ve Sosyal Medya Analiz Uygulaması için Ar-Ge projesi başlattı.

DataBoss, milli güvenlik uygulamalarında dünya genelinde ilk örnekleri arasında yer alacak bir sisteme yönelik Ar-Ge projesi başlattı.

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 20 kişiye ulaştı.

DataBoss'un yükselen başarı grafiğinin ve geliştirdiği ürün ve teknolojilerin kritikliğinin bir sonucu olarak SSB, %100 sahibi olduğu SSTEK A.Ş. üzerinden DataBoss'a ortak oldu.

2018 yılında başlatılan Ar-Ge projesinin 6 ay gibi kısa bir sürede çok iyi sonuçlar vermesiyle çalışmanın devamı, 24 aylık bir Ür-Ge projesine dönüştürüldü.

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 30 kişiye ulaştı.

DataBoss, uzay-zamansal tahmin alanında çok amaçlı bir çerçeve çözümünün geliştirilmesi için çalışmalara başladı.

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 50 kişiye ulaştı.

DataBoss, otonom sürüş alanında çalışmalara başladı.

DataBoss’un çalışmaları, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin de ilgisini çekmeye başladı. Uzay-zamansal tahmin çözümünün gösterimlerini yapan DataBoss, bu şirketlerle proje görüşmeleri ve ortak Ar-Ge çalışmaları başlattı.

DataBoss, çeşitli kamu kurumlarına Yapay Zekâ alanında danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

DataBoss tarafından geliştirilen Büyük Veri ve Sosyal Medya Analiz Uygulaması, çeşitli kamu kurumlarında aktif olarak kullanılmaya başlandı.

DataBoss, büyük bir organizasyonel yapı değişikliğine giderek ODTÜ Teknokent'teki yeni tesisine taşındı.

Yabancı bir ülkenin İçişleri Bakanlığının ihtiyacı olan yapay zekâ çözümleri için ikili görüşmelere başlandı.

DataBoss Ekibi

Alanında Uzman Eğitimli Kadro

DataBoss; Büyük Veri, Makine Öğrenmesi, Derin Öğrenme ve Sinyal İşleme konularında 300’ün üzerinde IEEE Dergi ve Konferans Yayını’na ve 60’ın üzerinde ABD Patenti’ne sahip olan; dünyanın en büyük teknoloji firmalarında çalışmış, alanında uzman akademisyenlerden ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun mühendislerden oluşan, seçkin bir ekibe sahiptir.

SuleymanSerdarKozat

Prof. Dr. Süleyman
Serdar KOZAT

Genel Müdür
Fatihirim

Fatih
IRIM

Genel Müdür Yardımcısı
MerveKorkmaz

Merve
KORKMAZ

İnsan Kaynakları Müdürü
AhmetYilmazcan

Ahmet
YILMAZCAN

İdari ve Mali İşler Müdürü
OmerAkyuz

Ömer
AKYÜZ

Proje Yöneticisi
MehmetUygar

Mehmet Uygar
AKGÜL

Proje Yöneticisi
BurakAltas

Burak
ALTAŞ

Proje Teknik Lideri
Fatihbaltaci

Fatih
BALTACI

Proje Teknik Lideri
ismailbalaban

İsmail
BALABAN

Proje Teknik Lideri
LOGO_300x300_YUVARLAK

İsmet Özgür
ÇOLPANKAN

Proje Teknik Lideri
LOGO_300x300_YUVARLAK

Belgin YİRCİ
YILDIRIM

Yazılım Test
Takım Lideri
AhmetArdaKoyuncu

Ahmet Arda
KOYUNCU

Büyük Veri
Mühendisi
MicrosoftTeams-image

Ahmet Berker
KOÇ

Yapay Zekâ
Mühendisi
AhmetErcemBulut

Ahmet Ercem
BULUT

Yazılım Geliştirme
Mühendisi
MicrosoftTeams-image (1)

Ali İlker
SIĞIRCI

Yapay Zekâ
Mühendisi
BurakHocaoglu

Burak
HOCAOĞLU

Yazılım Geliştirme
Mühendisi
EgeYosunkaya

Ege
YOSUNKAYA

Büyük Veri
Mühendisi
Emre Zengin - Ofis Asistanı

Emre
ZENGİN

Ofis
Asistanı
ErtugUfuk

Ertuğ
UFUK

Yapay Zekâ
Mühendisi
Fatihilhan

Fatih
İLHAN

Yapay Zekâ
Mühendisi
Furkan Kalaycıoğlu

Furkan
KALAYCIOĞLU

Ön Yüz
Geliştirme
Mühendisi
FurkanKucuk

Furkan
KÜÇÜK

Yapay Zekâ
Mühendisi
LOGO_300x300_YUVARLAK

Furkan Burak
MUTLU

Yazılım Geliştirme
Mühendisi
GulhanimBozkurt

Gülhanım
BOZKURT

Ofis Destek
Görevlisi
MahmetAliKarakamis

Mehmet Ali
KARAKAMIŞ

Ön Yüz Geliştirme
Mühendisi
LOGO_300x300_YUVARLAK

Mustafa
OKUMUŞ

IT Teknisyeni
LOGO_300x300_YUVARLAK

Mustafa Mert
KESKİN

Yapay Zekâ
Mühendisi
MehmetOguz

Oğuz
GÖÇMEN

Büyük Veri
Mühendisi
OmerFarukKarakaya

Ömer Faruk
KARAKAYA

Büyük Veri
Mühendisi
LOGO_300x300_YUVARLAK

Seda
SARAÇ

İnsan Kaynakları
Uzman Yardımcısı
SelimFurkanTekin

Selim Furkan
TEKİN

Yapay Zekâ Mühendisi
TaylanAtes

Taylan
ATEŞ

Yapay Zekâ
Mühendisi
TevfikMetin

Tevfik
METİN

Güvenlik
Görevlisi
YunusEmreOzertas

Yunuz Emre
ÖZERTAŞ

Yapay Zekâ
Mühendisi

Referanslarımız