DataBoss Hakkında

DataBoss, geleceğimizi şekillendiren yapay zekâ ve büyük veri konularında, dünya ile yarışan teknolojiler geliştiren ve çözümler ortaya koyan bir yüksek teknoloji şirketidir. Aynı zamanda T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığına ait SSTEK A.Ş.nin bir iştirakidir.

Misyon

Ülkemizin, başta savunma sanayii olmak üzere, Yapay Zekâ ve Büyük Veri teknoloji alanlarındaki her türlü ihtiyacı için dünya ile rekabet edebileceği kalitede yerli ve milli çözümler üretmek.

Vizyon

Ülkemizin en önde gelen Yapay Zekâ ve Büyük Veri teknoloji merkezi haline gelmek ve geliştirdiğimiz ürünleri, yüksek katma değerle ihraç ederek ülkemizin başlıca teknoloji ihracatçılarından birisi olmak.

kurucumuz

KURUCUMUZ

Prof. Dr. Süleyman Serdar KOZAT

DataBoss’un kurucusu ve Genel Müdürü olan Prof. Dr. Süleyman Serdar Kozat, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün bir öğretim üyesidir.

Otomatik öğrenme, büyük veri ve anomali tespit sistemleri alanlarında çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Kozat, doktorasını 2004’te Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Microsoft ve IBM’de araştırmacılık, Koç Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Prof. Dr. Kozat, Microsoft ve IBM’deki çalışmaları sırasında alınan birçok patente sahiptir. Hakemli ve yüksek etkiye sahip akademik dergilerde ve konferans bildiri kitaplarında yayınlanmış, 200’ün üzerinde makalenini ve teknik raporun yazarları arasındadır.

IBM Araştırmacı Öğretim Üyesi Ödülü, Parlar Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü, TÜBA-GEBİP Ödülü ve TÜBİTAK Kariyer Ödülü sahibidir.

Gerçek Hayatta Sonuç Veren Çözümler Geliştiriyoruz

Dünya genelinde sıcak ve ilgi çeken bir konu olan yapay zekâ ve büyük veri üzerinde çalışan çok sayıda araştırmacı, kurum ve kuruluş var. Bu alanlarda, gerçek hayat koşullarında çalışan çözümler ortaya koymak ise hala kolay değil. Teoride, kâğıt üzerinde ya da laboratuvar ortamında çok iyi sonuçlar veren birçok ürün, sahada, beklenen performansın çok daha altında kalıyor. DataBoss olarak bizim farkımız ise gerçek hayatta sonuç veren çözümleri ortaya koyabilmemiz.

BizKimiz_OFIS_1230x960_01
1230x960_MTS_4960

Karar Destek Sistemlerinden Karar Verici Sistemlere Doğru

Üzerinde çalıştığımız çözümlerin birçoğu; girdilerin yoğunluğu, karmaşıklığı ve kalitesi gibi etmenler nedeniyle zorlu problemleri içeriyor. Yapay Zekâ konusunda giderek artan beklentiler neticesinde artık karar destek sistemlerinden ziyade tam olarak ihtiyacı karşılayan ve en doğru kararı zamanında verebilen çözümler üretmemiz gerekiyor. Geliştirdiğimiz çözümler ile eldeki verileri en iyi şekilde işleyerek karar seviyesinde güvenilir sonuçlar elde ediyor ve bunları son kullanıcıya sunuyoruz.

Projelerde, Vakit Kaybetmeden Doğru Çözüme Ulaşıyoruz

Yapay zekâ ve büyük veri ile ilgili birçok uygulama, hem kullanıcıları hem de geliştiricileri için ilkleri barındırıyor. Kullanıcı beklentilerinin yüksek, geliştirme risklerinin de büyük olduğu bu ortamda, kullanıma girecek çözümleri geliştirmek, aslında hiç kolay değil. Buna rağmen DataBoss olarak en zorlu projeleri, her seferinde hızlı bir şekilde sonuçlandırmayı başarıyoruz. Akademik literatüre hakimiyetimiz sayesinde çoğu durumda deneme-yanılma yapma ihtiyacı duymadan, bizi doğrudan çözüme ulaştıracak yolda hızla ilerliyoruz. Bunu; proje ve geliştirme takımlarımızı destekleyen Ar-Ge ekibimiz ve alanında en iyilerden oluşan güçlü akademik danışmanlarımız sayesinde başarıyoruz. Kullanıcılarımız, en zorlu problemleri, en hızlı şekilde çözüme kavuşturma konusunda bize güveniyorlar ve her seferinde çıtayı daha da yükseğe taşıyan fikirlerle kapımızı çalıyorlar.

BizKimiz_OFIS_1230x960_03
BizKimiz_OFIS_1230x960_04

Bir Sonraki Adım: Dünyada Ses Getirecek Çözümler

Bir yandan ürün ve çözüm ailemizi, yeni üyelerle geliştirmeye devam ederken, bir yandan da uluslararası arenada, çeşitli iş birliği modelleri ile hayata geçecek çalışmalar yürütüyoruz. Kabiliyetlerimiz, ürünlerimiz ve çözümlerimiz, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin ilgisini çekiyor. Yeni projeler başlatma, ürünler geliştirme ve ortak çalışmalar yürütmek üzere adımlar atıyoruz. Yapay zekâ ve büyük veri teknolojilerini kullanarak başarabileceklerimiz konusunda vizyonumuz çok geniş ve hedeflerimiz çok büyük. Dünya üzerinde ses getirecek çözümleri, kısa zamanda ortaya çıkartabilecek; teknolojiye, ekibe ve fikirlere sahip olduğumuzu biliyoruz.

Tarihçemiz

2015

DataBoss, Prof. Dr. Süleyman Serdar Kozat tarafından, Ankara’da kuruldu.

2016

DataBoss, yazılım geliştirme altyapısını ve yazılım geliştirme ekibini kurarak faaliyetlerine Bilkent Cyberpark’ta başladı.

2017

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 10 kişiye ulaştı.

2018

DataBoss, ihtiyaçlara göre uyarlanabilir, jenerik (generic) bir Büyük Veri ve Sosyal Medya Analiz Uygulaması için Ar-Ge projesi başlattı.

2018

DataBoss, milli güvenlik uygulamalarında dünya genelinde ilk örnekleri arasında yer alacak bir sisteme yönelik Ar-Ge projesi başlattı.

2018

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 20 kişiye ulaştı.

2019

DataBoss'un yükselen başarı grafiğinin ve geliştirdiği ürün ve teknolojilerin kritikliğinin bir sonucu olarak SSB, %100 sahibi olduğu SSTEK A.Ş. üzerinden DataBoss'a ortak oldu.

2019

2018 yılında başlatılan Ar-Ge projesinin 6 ay gibi kısa bir sürede çok iyi sonuçlar vermesiyle çalışmanın devamı, 24 aylık bir Ür-Ge projesine dönüştürüldü.

2019

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 30 kişiye ulaştı.

2019

DataBoss, uzay-zamansal tahmin alanında çok amaçlı bir çerçeve çözümünün geliştirilmesi için çalışmalara başladı.

2020

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 50 kişiye ulaştı.

2020

DataBoss, otonom sürüş alanında çalışmalara başladı.

2020

DataBoss’un çalışmaları, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin de ilgisini çekmeye başladı. Uzay-zamansal tahmin çözümünün gösterimlerini yapan DataBoss, bu şirketlerle proje görüşmeleri ve ortak Ar-Ge çalışmaları başlattı.

2020

DataBoss, çeşitli kamu kurumlarına Yapay Zekâ alanında danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

2020

DataBoss tarafından geliştirilen Büyük Veri ve Sosyal Medya Analiz Uygulaması, çeşitli kamu kurumlarında aktif olarak kullanılmaya başlandı.

2020

DataBoss, büyük bir organizasyonel yapı değişikliğine giderek ODTÜ Teknokent'teki yeni tesisine taşındı.

2020

Yabancı bir ülkenin İçişleri Bakanlığının ihtiyacı olan yapay zekâ çözümleri için ikili görüşmelere başlandı.

Referanslarımız