DataBoss Hakkında

DataBoss, geleceğimizi şekillendiren yapay zekâ ve büyük veri konularında, dünya ile yarışan teknolojiler geliştiren ve çözümler ortaya koyan bir yüksek teknoloji şirketidir. Databoss, SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş.’nin bir iştirakidir.

Misyon

Ülkemizin, başta savunma sanayii olmak üzere, Yapay Zekâ ve Büyük Veri teknoloji alanlarındaki her türlü ihtiyacı için dünya ile rekabet edebileceği kalitede yerli ve milli çözümler üretmek.

Vizyon

Ülkemizin en önde gelen Yapay Zekâ ve Büyük Veri teknoloji merkezi haline gelmek ve geliştirdiğimiz ürünleri, yüksek katma değerle ihraç ederek ülkemizin başlıca teknoloji ihracatçılarından birisi olmak.

kurucumuz

KURUCUMUZ

Prof. Dr. Süleyman Serdar KOZAT

DataBoss’un Kurucusu ve Genel Müdürü Prof. Dr. S. Serdar Kozat, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Çalışmalarına çevrimiçi öğrenme, büyük veri ve anomali tespit sistemleri alanlarında devam eden Prof. Dr. Kozat, doktorasını University of Illinois in Urbana-Champaign’da tamamladı. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Microsoft Araştırma ve IBM Araştırma’da araştırmacı, Koç Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Profesör Kozat, Microsoft ve IBM’deki çalışmaları sırasında elde ettiği birçok patente sahiptir. Hakemli ve yüksek etkili akademik dergilerde ve konferanslarda yayınlanan 200’den fazla makale ve teknik raporun yazarları arasındadır.

Kariyeri boyunca IBM Araştırma Fakültesi Ödülü, Parlar Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü, TÜBA-GEBİP Ödülü, TÜBİTAK Kariyer Ödülü gibi birçok ödül almıştır. IEEE’nin kıdemli bir üyesidir.

Gerçek Hayatta Sonuç Veren Çözümler Geliştiriyoruz

Dünya genelinde sıcak ve ilgi çeken bir konu olan yapay zekâ ve büyük veri üzerinde çalışan çok sayıda araştırmacı, kurum ve kuruluş var. Bu alanlarda, gerçek hayat koşullarında çalışan çözümler ortaya koymak ise hala kolay değil. Teoride, kâğıt üzerinde ya da laboratuvar ortamında çok iyi sonuçlar veren birçok ürün, sahada, beklenen performansın çok daha altında kalıyor. DataBoss olarak bizim farkımız ise gerçek hayatta sonuç veren çözümleri ortaya koyabilmemiz.

1230x960_MTS_4960

Karar Destek Sistemlerinden Karar Verici Sistemlere Doğru

Üzerinde çalıştığımız çözümlerin birçoğu; girdilerin yoğunluğu, karmaşıklığı ve kalitesi gibi etmenler nedeniyle zorlu problemleri içeriyor. Yapay Zekâ konusunda giderek artan beklentiler neticesinde artık karar destek sistemlerinden ziyade tam olarak ihtiyacı karşılayan ve en doğru kararı zamanında verebilen çözümler üretmemiz gerekiyor. Geliştirdiğimiz çözümler ile eldeki verileri en iyi şekilde işleyerek karar seviyesinde güvenilir sonuçlar elde ediyor ve bunları son kullanıcıya sunuyoruz.

Tarihçemiz

2015

DataBoss, Prof. Dr. Süleyman Serdar Kozat tarafından, Ankara’da kuruldu.

2016

DataBoss, yazılım geliştirme altyapısını ve yazılım geliştirme ekibini kurarak faaliyetlerine Bilkent Cyberpark’ta başladı.

2017

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 10 kişiye ulaştı.

2018

DataBoss, ihtiyaçlara göre uyarlanabilir, jenerik (generic) bir Büyük Veri ve Sosyal Medya Analiz Uygulaması için Ar-Ge projesi başlattı.

2018

DataBoss, milli güvenlik uygulamalarında dünya genelinde ilk örnekleri arasında yer alacak bir sisteme yönelik Ar-Ge projesi başlattı.

2018

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 20 kişiye ulaştı.

2019

DataBoss'un yükselen başarı grafiğinin ve geliştirdiği ürün ve teknolojilerin kritikliğinin bir sonucu olarak SSB, %100 sahibi olduğu SSTEK A.Ş. üzerinden DataBoss'a ortak oldu.

2019

2018 yılında başlatılan Ar-Ge projesinin 6 ay gibi kısa bir sürede çok iyi sonuçlar vermesiyle çalışmanın devamı, 24 aylık bir Ür-Ge projesine dönüştürüldü.

2019

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 30 kişiye ulaştı.

2019

DataBoss, uzay-zamansal tahmin alanında çok amaçlı bir çerçeve çözümünün geliştirilmesi için çalışmalara başladı.

2020

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 50 kişiye ulaştı.

2020

DataBoss, otonom sürüş alanında çalışmalara başladı.

2020

DataBoss’un çalışmaları, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin de ilgisini çekmeye başladı. Uzay-zamansal tahmin çözümünün gösterimlerini yapan DataBoss, bu şirketlerle proje görüşmeleri ve ortak Ar-Ge çalışmaları başlattı.

2020

DataBoss, çeşitli kamu kurumlarına Yapay Zekâ alanında danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

2020

DataBoss tarafından geliştirilen Büyük Veri ve Sosyal Medya Analiz Uygulaması, çeşitli kamu kurumlarında aktif olarak kullanılmaya başlandı.

2020

DataBoss, büyük bir organizasyonel yapı değişikliğine giderek ODTÜ Teknokent'teki yeni tesisine taşındı.

2020

Yabancı bir ülkenin İçişleri Bakanlığının ihtiyacı olan yapay zekâ çözümleri için ikili görüşmelere başlandı.

Referanslarımız